SKAIČIUOKLĖ

Darbo ir poilsio

dienų skaičiuoklė

Maloniai kviečiame naudotis

SKAIČIUOKLĖ

Portalas buhalteriams

FACEBOOKE

Maloniai kviečiame

FACEBOOK

Apskaita-123.lt

APSKAITOS PROGRAMOS

Nebrangios ir patogios apskaitos programėlės

Apskaita-123,lt


ATLEIDŽIAM PRAVAIKŠTININKĄ

ATLEIDŽIAM PRAVAIKŠTININKĄ
#512     2004-09-20 13:11   RITA

prašau patarkit kaip atleisti už pravaikštas darbuotoją? (sumastė ir nebeiteina į darbą)
pagal DK136 str. 3dalį.? o ar atleidimui užtenka direktoriaus įsakymo dėl atleidimo, ir ar yra terminas, nuo kada galima darbuotoją atleisti pvz. 1-2 ar 5 dienos? ir jeigu jis nepasirodo kaip tada su atsiskaitymu? ir parašais darbo sutartyje ir t.t. siūsti pranešimą reg. laišku? gal kas esate susidūrę pagelbėkit būsiu dėkinga

Siūlau šalinti

#1974     2004-09-20 14:13   Petras

Su pravaikštom netaip lengva kaip atrodo.

DK 136 str. yra ne tik 3, bet ir 4 punktas:
Darbdavys, nutraukdamas darbo sutartį pagal šio straipsnio 3 dalį, privalo laikytis drausminių nuobaudų skyrimo taisyklių (Kodekso XVI skyrius).

240 straipsnis. Drausminės nuobaudos skyrimo tvarka.
1. Prieš skirdamas drausminę nuobaudą, darbdavys turi raštu pareikalauti, kad darbuotojas raštu pasiaiškintų dėl darbo drausmės pažeidimo. Jei per darbdavio arba administracijos nustatytą terminą be svarbių priežasčių darbuotojas nepateikia pasiaiškinimo, drausminę nuobaudą galima skirti ir be pasiaiškinimo.
2. Įstatymų nustatytais atvejais prieš skiriant drausminę nuobaudą reikia gauti išankstinį atitinkamo organo sutikimą.
3. Drausminė nuobauda skiriama darbdavio arba administracijos įsakymu (nurodymu) ir darbuotojui apie tai pranešama pasirašytinai.

241 straipsnis. Drausminės nuobaudos skyrimo terminas.
1. Drausminė nuobauda skiriama tuoj pat, paaiškėjus darbo drausmės pažeidimui, bet ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo tos dienos, kai pažeidimas paaiškėjo, neįskaitant laiko, kurį darbuotojas darbe nebuvo dėl ligos, buvo komandiruotėje arba atostogavo, o iškėlus baudžiamąją bylą, - ne vėliau kaip per du mėnesius nuo baudžiamosios bylos nutraukimo arba teismo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos.
2. Negalima skirti drausminės nuobaudos praėjus šešiems mėnesiams nuo tos dienos, kai pažeidimas buvo padarytas. Jei darbo drausmės pažeidimas nustatomas atliekant auditą, piniginių ar kitokių vertybių reviziją (inventorizaciją), drausminė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per dvejus metus nuo pažeidimo padarymo dienos.

P.S.
Šios dienos "AMA" numerije (Nr.35, 14 psl.) labai įdomus straipsnis "Atleidimas iš darbo už pravaikštą".

  0
  0
Siūlau šalinti

#1975     2004-09-20 15:10   RITA

AČIŪ PETRAI, BŪTINAI SUSIRASIU ŠĮ STRAIPSNĮ, O KAD NE TAIP PAPRASTA SU TUO PRVAIKŠTININKU TAI JAU TIKRAI.O JIS SAU SĖDI, (GREIČIAUSIAI GULI NAMUOSE)

  0
  0
Siūlau šalinti

#1976     2004-12-17 11:08   Diana

mums teko atleisti darbuotoja uz pravaiksta. nebuvo taip jau sunku, tiesa tai buvo 2001 metais.
Nereikia jokiu ten triju drausminiu nuobaudu nes juk tai pravaiksta.
surasai akta, pasiraso trys zmones nesvarbu ar darbuotojai, supazindini ta pravaikstininka, pasirasytinai, nors jo parasas ebutinas.IR SEKANCIA DIENA JIS LAISVAS. TACIAU REIKIA NEPAMIRSTI APIE IRODYMU SUSIRINKIMA - TAI YRA IRODYTI KAD JIS IS TIESU NEBUVO TA DIENA PER VISA DARBO DIENA DARBE, LIUDININKAI MIN 2, (JIS GI IRODINES kad bande pranestiTAIGI JUSU IRODYMAS KAD JIS NIEKONEPRANESE AR KAZKAS PANASAUS) jei kalba eis apie telefoninius pokalbius reikes israsu is telekomo, beje darvdaviui tai padaryti kur kas lengviau, beje jei mobiliuoju buvo kalbamasi , mobilieji neduoda ataskaitu uz praeitus laikotarpius. kol kas tiek. dar rastu informuoji pravaikstininka pasirasytinai kad jis bus atleistas is darbo jei nepasiraso nusiunti registruotu laisku, butu gerai teksta tvirtinti pas notara, kad potonepasakytu jos gavau tuscia lapa popieriaus...man tai kvepia teismu.. na mums kaip tik taip ir buvo bet nieko jei turi irodymus tai visai nesunku

  0
  0
Siūlau šalinti